Négy súlycsoport küzdelmeire került sor pénteken a budapesti Judo EB második versenynapján, köztük a Közgép-Ceglédi VSE versenyzői, az Ungvéri testvérek is tatamira léptek a 73 kilogrammosok között.

Judo Eb 2013 Budapest

A 150-200 fős ceglédi szurkolótábor vezényletével nagyjából ötezer hazai szurkoló fogadta olimpiai ezüstérmesünket Ungvári Miklóst. Háromszoros Európabajnokunk az idén már egy súlycsoporttal feljebb szerepel, s egy szép győzelemmel debütált: két vazarival győzte le a lengyel Kurkiewiczet. A folytatás is jól alakult, küzdelmes mérkőzésen a német Scheidert is felülmúlta (jukónyi különbséggel), s a harmadik fordulóban is intésnyi előnyben volt a franciák junior Európabajnoka, Duprat ellen, ám riválisa a hajrában akcióból tudott pontot szerezni, ezt pedig már nem sikerült ledolgozni az utolsó másodpercekben.

ungvari miklos

„Sokat segített a közönség, mégis végig úgy éreztem, hogy erőben, súlyban egy kicsi hiányzik. Jól sikerült a felkészülésem, taktikailag nem volt probléma a mai teljesítményemmel, de a 73 kilogrammba még sokat kell erősödnöm. Nem láttam sokkal jobbnak a franciát, a végén egy figyelmetlenség döntött a javára” – mondta Ungvári Miklós a mérkőzés után.

Testvére, a két éves kényszerpihenő után visszatérő Ungvári Attila nem tudta emlékezetessé tenni a visszatérését, a Közgép-Ceglédi VSE korábbi Európabajnoki bronzérmese földharcban kikapott a görög Musztopulosztól már az első összecsapásán, így igen korán búcsúzott.

ungvari attila

„Sajnos a hosszú kihagyás miatt a szőnyegbiztonságom hiányzott, úgy versenyeztem, mint egy kezdő. Rutintalan voltam, butaságokat indítottam, pedig a görög második intése után úgy éreztem, ez a meccs meglehet. Nagyon sajnálom, hogy így alakult, mostantól Mikinek szurkolok” – vélekedett Karvaly a meccs után.

A pénteki egyéni verseny tahát nem igazán sikerült túl jól a ceglédi fiúknak, Edzőjük Bíró Tamás is úgy vélekedett, hogy Mikinek még nagyjából három kb minőségi izomra lenne szüksége, hogy teljesen beleerősödjön új súlycsoportjába, Attilának pedig sok mérkőzésre van szüksége, hogy visszatérjen régi szőnyegbiztonsága. Végül ez utóbbi érv miatt úgy döntött a mester, hogy a vasárnapi csapatversenyben Attila szerepeljen a 73 kg-os mérkőzéseken, hogy minél előbb visszaszerezze régi formáját.

Férfi válogatottunk Lettország ellen kezdett és Attila ugyan továbbra is kicsit görcsösen versenyzett, de az ellenfél passzivitásának köszönhetően győzelemmel járult hozzá a csapat legjobb 8 közé jutásához.

A negyeddöntőben a címvédő (és később ismét győztes) Grúzia következett. Attila nem éppen könnyű ellenfelet kapott, hiszen a pénteki egyéni verseny ezüstérmese várt rá a tatamin, ám határozott kezdés után, remek versenyzéssel, egy karfeszítéssel megnyeri az összecsapást. Sajnos azonban ez volt az egyetlen magyar győzelem a párharcban, így a visszamérkőzéseken folytathatta a csapat a küzdelmeket.

„Az a taktika, amit megbeszéltünk, tökéletesen bejött, mert ellenfelem arra számított, hogy jobbra fogok dolgozni, ehhez képest balossal kezdtem. A meccsen folyamatosan váltogattam az oldalakat, ezzel alaposan össze is zavartam Tatalasvilit. Teljesen nyugodtan jöttem ma le ide, nem volt rajtam teher, nem stresszeltem” – mondta el Ungvári Attila a Tatalasvili elleni győzelme után.

Következtek a lengyelek, Attila esetében Kurkiewicz. Miki csütörtökön legyőzte a lengyelt, most az öccsén volt a sor. Páros intéssel kezdtek, egyik judós sem törekedett igazán fogásfelvételre. Másfél perc után újra figyelmeztették a küzdő feleket. Aztán kritikussá válik a helyzet, mert Ungvári Attila megkapta a harmadik büntetését is. Két perc van még hátra ekkor. Kurkiewicz menekült, de nem kapott intést. Ungvári Attila hajtotta a lengyel vetélytársat, de nem tudta kierőszakolni az intést. Kierőszakolt hát egy ippont, miután eldobta ellenfelét, és ezzel fontos győzelemmel járult hozzá a csapat újabb sikeréhez.

„Örülök annak, hogy még mindig százszázalékos vagyok, a mai napon eddig minden összejött. Az elején éreztem, hogy az ellenfelem nem tud megdobni engem, majd miután elfáradt, a végére be tudtam darálni” – nyilatkozta Ungvári Attila a lengyelek elleni meccs után.

A nap utolsó magyar párharcában a bronzéremért az ukránok ellen léptek tamaira a fiúk. Ungvári Attila Drebot ellen mérkőzött. Karvaly láthatóan egyre nagyobb kedvvel judózott a nap során és ragyogóan kezdett az ukrán ellen is: az első akcióért jukót kapott. A következő kísérlet is igen biztató volt, Drebot láthatóan nem találta a ritmust. Nagy harc folyt a küzdőtéren, az edzőket is rendre kellett inteni, és amíg az ellenfél edzőjét csak figyelmeztették, Bíró Tamást el is tessékelték az edzői székből. Kevesebb mint két perc volt hátra ekkor és még tartott a jukónyi előny. Sajnso azonban nem tartott ki a meccs végéig, mert egy összekapaszkodás után Ungvári Attila esett a hátára, ami ukrán ippont eredményezett. Végül tehát Attila négy mérkőzést is vívott, amivel remélhetőleg közelebb került korábbi formájához, és egyben hozzá járult a magyar csapat ötödik helyezéséhez.